TEXT: MAGNUS CARLSSON
FOTON: SAMUEL UNÉUS
Att driftsätta ett av Sveriges största lager är inget man gör i en handvändning. Men med skicklig personal, gott samarbete och mycket slit går det utmärkt. Möt Emma, Amanda och Caroline, som alla har nyckelroller när Solars logistikcenter i Kumla invigs.
Efter flera års byggnation och intensivt arbete skalas driften nu upp i Solars nya logistikcenter i Kumla. De 48 000 kvadratmetrarna har fyllts med tiotusentals artiklar, och såväl inkommande som utgående transporter blir fler för varje dag.
Den som är ytterst ansvarig för att allt fungerar som det ska är platschefen Emma Rosvall, som började på Solar i augusti förra året. Hon är utbildad maskiningenjör och har tidigare arbetat som flödesledare och produktionschef inom tillverkande industri. Nu blickar hon tillbaka på en tid av mycket intensivt arbete för att få allt att klaffa i Kumla:
– Det är verkligen en enorm omställning vi har gjort. Min viktigaste uppgift har varit att få med alla medarbetare i den förflyttningen, att få dem att känna att det är kul att vi gör det här och att det kommer att bli bra.
Automatiserat lager
När Solars centrallager flyttar från Örebro till Kumla innebär det inte bara att man arbetar på en ny ort – det är också ett mycket större lager som dessutom i hög utsträckning är automatiserat.
– Att komma i gång med automation har varit nytt för oss alla i personalen. Det tidigare lagret i Örebro har inte varit automatiserat, men nu har vi en mycket hög grad av automation. Och det har varit mycket arbete för att få all utrustning att samverka och fungera som den ska. Nyckeln har varit att testa, testa och testa. Vi har gjort otroligt många tester.
I sitt team har Emma Rosvall flera driftchefer. En av dem är Amanda Lodesjö, som är ansvarig för smågodsavdelningen. I Kumla drivs den med en så kallad AutoStore-lösning, vilket innebär att ett automatiserat robotsystem tar fram de artiklar som ska plockas ihop till en order. Därefter plockar en lagerarbetare ihop ordern, innan en maskin försluter kartongen och skickar den vidare till utlastning.
– För alla som arbetar på lagret är det här en stor skillnad. Det är nog ingen av oss som har jobbat så här automatiserat tidigare. Men vi har lärt oss tekniken och det fungerar väldigt bra, säger Amanda.
Amanda Lodesjö kommer själv från Kumla, och hon skickade en spontanansökan till Solar när anläggningen började byggas.
– Bor man i Kumla så har man koll på att Solar bygger här. Det märks, och det är superkul. I Kumla jobbar många på Ica Maxi eller på fängelset som är de största arbetsgivarna, så det är roligt för stan att det kommer ytterligare en stor.
Jämställt ledarskap
Utöver att vara ett hypermodernt, digitaliserat och automatiserat lager, sticker logistikcentret i Kumla ut på fler sätt. Lager och logistik är traditionellt en mansdominerad bransch, men hos Solar i Kumla ser det annorlunda ut.
Här är en stor del av personalstyrkan kvinnor – både bland lagerarbetarna och i ledande positioner. Det är i sin tur ett resultat av Solars strategiska arbete för att främja mångfald.
– Jag är ju förhållandevis ny på Solar, men det lyser verkligen igenom att man har fokuserat på den här frågan. Det finns så många fördelar med att vara en blandad arbetsplats, men den största är att man får fler perspektiv i viktiga frågor. Alla har sin synvinkel att komma med, och det ger så mycket mer, säger Emma Rosvall.
Amanda Lodesjö är inne på samma spår:
– Jag har jobbat mycket på lager i mitt liv, och har fått höra mycket genom åren. Man har alltid fått kämpa mot en bakgrund av att man är kvinna. Man måste bevisa att man klarar sin uppgift. Därför är det väldigt kul att nu vara på Solar, där det är väldigt jämställt – i alla positioner.
Mycket planering
En tredje kvinnlig chef i Kumla är Caroline Jonsson, som är arbetsledare för godsmottagningen. Hon har arbetat på det gamla Solarlaget i Örebro sedan 2012, och ser stora skillnader jämfört med den nya anläggningen.
– Vi har ju vuxit ur de gamla lokalerna, så vi går från äldre, trånga lokaler till nya, superfräscha lokaler. Det är en helt annan arbetsmiljö och ett helt annat arbetsflöde och det känns väldigt roligt, säger Caroline.
Det är Caroline Jonsson och hennes team som tar hand om allt inkommande gods och ser till att det hamnar på rätt plats. Ett arbete som i vanliga fall är intensivt – men om man samtidigt adderar att befintligt lager i Örebro också flyttas till Kumla inser man att det har varit en logistisk utmaning.
– Det har krävts otroligt mycket planering. Vi inleder arbetet i Kumla strax före semesterperioden, och när personalen kommer tillbaka ska de göra det till något som är i full drift. Det har varit utmanande, men vi är ett starkt team som har löst det tillsammans. Det här kommer att bli riktigt bra, både för oss som arbetar här och för hela Solar.
