Alla företag brukar hävda att de har kunderna i fokus. Men vad betyder det egentligen? Jag kan inte tala för andra, men jag kan berätta vad det innebär för oss på Solar.
Vi verkar i en traditionell bransch, där mycket görs på samma sätt som det alltid har gjort. Och visst funkar det. Men är det verkligen den bästa vägen?
I Sverige är Solar en utmanare. Inte bara till branschkollegorna, utan till hela branschen. Visst förser vi dagligen våra kunder med tiotusentals olika artiklar, men vi har också en betydligt större uppgift: att hjälpa våra kunder att bli mer konkurrenskraftiga på en tuff marknad.
Min nya kollega Mikael Ångman uttrycker det fint i en intervju i det här magasinet. Han berättar hur Solar vill förändra relationen från att vara säljare och kund, till ett tydligare partnerskap som gagnar alla inblandade. Störst värde skapar vi inte när vi bara säljer produkter, det gör vi när vi också hjälper våra kunder att utveckla sina verksamheter – och i förlängningen gör detsamma för slutkunderna.
Mikael Ångman är ny chef för Special Sales hos oss, vilket är samlingsnamnet för våra specialistområden som just nu innefattar Solar Light, Solar Tools, Klimat & Energi samt Kommunikation & Säkerhet.
Det här är fyra områden där utvecklingen går snabbt och innovationsgraden är hög – men där vi har på oss ledartröjan både när det kommer till sortiment och expertis. Det gör i sin tur att vi kan ta fram lösningar som skapar stora värden för både kund och slutkund.
Flera praktiska exempel på det hittar du i det här magasinet. Ett sådant är hur vi skapat ett effektivt logistikflöde till Rope Access, som dagligen utför arbeten hängandes i rep från höga vindkraftverk.
Ett annat är hur vårt Solar Light-team löst belysningen till det arkitektoniska mästerverket Lakehouse. I den här typen av projekt hjälper vi till med bland annat ljusdesign, energikalkyler och projektering, så att installatören får en enkel installation där slutresultatet blir i absolut toppklass – och fastighetsägaren får en lösning med perfekt ljus och låg energiförbrukning.
Att göra nytta för våra kunder och samarbetspartners handlar också om att vårda och stärka relationer. Det gör vi varje dag, men ett av de roligaste sätten är med Team Solar på Göteborgsvarvet. Intresset för Göteborgsvarvet 2026 är extra stort, både för Team Solar och för själva loppet som redan är utsålt. När du läser det här har vi förhoppningsvis fortfarande några platser kvar – men vill du knipa en av dem får du inte vänta för länge.
2026 inviger vi dessutom Solars nya logistikcenter i Kumla, som kommer vara navet i hela vår verksamhet. Vi ser fram emot ännu ett spännande år där vi fortsätter att förändra branschen – tillsammans med dig som kund.